“Ma ostaksin sinu kunsti, kui see rohkem maksaks” teatab sõber. Lisamata, kas tegu on naljaga või mitte. Kui palju on üldse “rohkem” ja millised on kriteeriumid? Kunsti valimine on omaette teema. Millal ja kas saab kunstist investeering, on tume maa. Vähemalt minu jaoks.

Lugesin Tove Janssoni raamatust, et kunsti on hea müüa sõja ajal. Olgem ausad, sellist võimalust kogeda ei taha. Pigem jäägu need maalid müümata. Kui võtta, et minu poolt jumaldatud Modigliani müüs oma elu ajal maale hinnaga 25-40 franki, on minul isegi paremini läinud. Teisalt on teataval määral irooniline, et oma eluajal vaesuses virelenud kunstniku töid müüakse täna miljonite eest.

Amedeo Clemente Modigliani Wikipedias

Meenub aasta 2012, mil Sokos Hotel Viru konveretsikeskuses oli minu maalide näitus. Uuriti hindu ja üks tuttav pidas 300 € maksvat pilti liiga kalliks. Tema arvates ei tohi olla nimeta kunstniku tööd nii kallid. Seevastu eelmisel suvel Muhu kohvikutepäevadel mainiti korduvalt, et tõeline kunst maksab palju. Mis on üldse tõeline kunst ja kes annab hinnangu? Ilmselt on iga tuntud kunstnik olnud kunagi ka tundmatu, aga kuidas saada tuntuks, kui sinu tegemisi ei kajastata? Ega asjata öelda, et kunst, mida keegi ei näe, on surnud.

Kahepoolne õlimaal, mõõdud 30 x 35 cm,  hinnaga 353 €

Kuna Tallinna galeriidesse minusugusel pühapäevakunstnikul asja pole, sekkus saatus. Pakkudes võimalust korraldada näitus Helsingis, galeriis Saima. Ambitsioonikas näituse pealkiri “Minä ja Modigliani” sai teadlikult valitud, ja nii ma üle lahe purjetasin. Ühes laevas saate OP’i tegijatega, kes läksid Ateneumi Modigliani pärast. Teadmata minust, suurest Modigliani fännist, midagi.

“Minä ja Modigliani” 2017

Helsingis sain kogemuse ja teadmise, et olen õigel teel. Galerist Lea Karttunen keelas mul end harrastajaks kutsuda, sest üle kümne isikunäituse ja mitmed ühisnäitused on argumendid, et tegu on kunstnikuga. Teisalt olen alati arvanud, et kunstnikuks saadakse alles siis, kui oled suuteline end kunstiga elatama. Seepärast käin veel palgatööl ja kutsun end pühapäevakunstnikuks. Kuigi jah, unistan minagi suurelt ehk isiklikust galeriist ja kõigest sellega kaasnevast.

Ahjaa, kunstiga olevat üldse nii, et kümnest sisenejast märkab kunsti seinal heal juhul üks-kaks inimest. Kui oled otsaga minu kodulehele sattunud, oled juba väljavalitu. Aitäh Sulle selle eest!

Tõsi on see, et peale Helsingi galeriist väljumist, tõusid minu maalide hinnad. Elu esimese maali otsustasin kohe krõbeda hinnaga müüki panna. Ikka selleks, et sõbra arvates ma seda liiga odavalt ei müüks 🙂

Akrüülmaal “La nuit porte conseil” 2007, hinnaga 100 001 €

 

Youtube klipp näituse avamiselt

Pressiteade ajalehes Sirp

 

Kohtumiseni!

 

Ewa-Kaisa

ilusa nimega nimeta kunstnik